Regulacja prawna
Obowiązująca od 31 sierpnia 2023 r. ustawa o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw, wprowadza dla przedsiębiorców możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności w ciągu 12 miesięcy od jej wejścia w życie (do 31 sierpnia 2024 r.)
Jednocześnie należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z art. 198g powyższej ustawy. Zgodnie z tym przepisem żądanie sprzedaży nie przysługuje, gdy:
nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste po 31 grudnia 1997 r.,
użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązania określonego w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, np. nie wykorzystał jej zgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie, nie zabudował jej w wymaganym terminie,
grunty położone są na terenie portów i przystani morskich w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich,
grunt jest wykorzystywany na prowadzenie rodzinnego ogrodu działkowego w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych,
nieruchomość gruntowa jest niezabudowana.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
W celu prawidłowego złożenia wniosku o sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego konieczne będzie dołączenie do niego:
pełnomocnictwa – w wypadku, gdy jesteśmy reprezentowani przez pełnomocnika,
odpisu z KRS przedsiębiorstwa,
aktualnego odpisu z księgi wieczystej nieruchomości objętej wnioskiem,
zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, informacji, jakie zapisy znajdują się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla przedmiotowej nieruchomości (nie dotyczy nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami),
dokumentu potwierdzającego nabycie prawa użytkowania wieczystego wnioskowanej nieruchomości gruntowej,
Organ rozpatrujący może również domagać się dołączenia do wniosku:
wypisu z rejestru gruntów,
dokumentu potwierdzającego naliczenie bądź aktualizację opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego,
zaświadczenia / dokumentów dotyczących otrzymywanej przez spółkę pomocy publicznej za trzy poprzednie lata.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek należy złożyć do właściwego, ze względu na położenie nieruchomości, starosty ( w przypadku nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa) lub jednostki samorządu terytorialnego (w przypadku gruntu będącego własnością jednostki samorządu terytorialnego).
Cena nieruchomości
Ustalenie ceny nieruchomości będzie różniło się w zależności od tego czy nieruchomości stanowi własność Skarbu Państwa, czy własność jednostki samorządu terytorialnego.
W odniesieniu do nieruchomości gruntowych stanowiących własność Skarbu Państwa cena nieruchomości będzie ustalana:
w przypadku zapłaty ceny jednorazowo – jako dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży;
w przypadku rozłożenia ceny na raty – jako dwudziestopięciokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
W odniesieniu zaś do nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego cenę nieruchomości ustala się w wysokości nie niższej niż dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, jednak nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określona na dzień zawarcia umowy sprzedaży.
Jeżeli w dniu wystąpienia z żądaniem zawarcia umowy nie obowiązywała opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej albo toczy się postępowanie w sprawie aktualizacji stawki procentowej opłaty rocznej, właściwy organ ustala cenę nieruchomości, przyjmując stawkę procentową określoną w ustawie o gospodarce nieruchomościami dla danego sposobu korzystania z nieruchomości gruntowej.
Pomoc
W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Nasza Kancelaria pomoże zarówno z przygotowaniem wszelkich potrzebnych dokumentów, złożeniem wniosku, jak i monitorowaniem postępów prac nad jego procedowaniem.
ul. Poznańska 24/3A
85-129 Bydgoszcz
Kancelaria Radcy Prawnego ,,Consensus''
Radca Prawny Rafał Fąs
Skontaktuj się z nami poprzez infolinię, mailowo lub wypełniając poniższy formularz.